FİTNESS

Fitness fiziksel uygunluk anlamına gelmektedir.  Maltepe F1 Fitness Club’da profesyonel antrenörler eşliğinde Fitness eğitimi verilmekte olup kişilerin kuvvet, esneklik dayanıklılık gibi biomotorik özelliklerini geliştirecek çalışmaların tümünü kapsayacak programlarımız mevcuttur.

Teknik olarak Fitness terimini oluşturan parametreleri açıklayacak olursak;

  1. Kardiyo respiretuar sistem: Özetlemek gerekirse, dolaşım sistemimizin; solunum sistemimiz ile entegre vücudumuza yakıt taşıyabilme kapasitesi anlamındadır. Yüzmek, yürümek, koşmak, ip atlamak, Bu sistemi geliştiren çalışmalardan bazılarıdır.
  2. Kas gücü: Kasın bir aktivite sırasında güç uygulayabilme yeteneğidir. Bu konuyu açıklamak için kayan flamanlar teoreminden bahsetmek gerekir. Bu teoreme göre kas kontraksiyonu, aktin ve miyozin flamanlarının eş zamanlı vuruşmasından doğan güç, kas gücünü ortaya koymaktadır. Kas gücünü geliştirirken,  kas hipertrofisi(enine kesit kazanmak) de gözlenmektedir..
  3. Kassal dayanıklılık: kas yapısını incelediğimizde, iki tip kas fibrili bulunmaktadır. Beyaz renkli ve kırmızı renkli fibriller olarak ya da fast twich – slow twich fibriller olarak inceleyebiliriz. Beyaz renkli fibriller çabuk kasılan ani güç üretebilen fibrillerdir. Kırmızı renkli fibriller ise daha geç yorulan dayanıklı kas fibrilleridir.  Fibrillerdeki bu farklılıklar genetik faktörlere bağlıdır ve sonrada değiştirilemez. Ancak geliştirilebilirler. Örneğin özel çalışmalardan sonra beyaz fibrillerin dayanıklılığı öğrenip kırmızı fibriller gibi hareket etmeye çalışması gibi 😉
  4. Vücut kompozisyonu: Kas, kemik, yağ ve su oranlarını ifade eder. Fitness yapan bireyler; mevcut kilolarını koruyabileceği gibi, kas-kemik-yağ gibi dokularda da radikal değişiklikler sağlayabilir. Vücut kompozisyonu için kulübümüzde ölçme değerlendirme cihazları mevcuttur.
  5. Esneklik: Eklemlerimizin hareket açıklığı boyunca tam olarak hareket edebilmesi yeteneğidir.

Kasları ve tendonları gerecek özel egzersizler ile geliştirilmektedir. Genel fitness çalışmalarında yapılan esneklik çalışmaları, performansı artırıp sakatlık riskini minimize eder.

 

diyebiliriz. Fitness’ın en çabuk gözlemlenen faydaları ise

  • Kas hipertrofisi ve sinirsel değişimler; daha güçlü olmanızı sağlar.
  • Esnekliği artırarak; omurga ve eklem rahatsızlıklarını, azaltır ve hatta ortadan kaldırabilir.
  • Vücut kompozisyon değişimi ile aynı ağırlıkta daha sıkı ya da daha kaslı olmanızı sağlar.
  • Bazı hastalıkların önlenmesini sağlar. Kemik erimesi, tansiyon bunlara örnek olarak verilebilir.

Bu şekilde sıralanabilir.

Konum itibariyle özellikle Maltepe ve yakın çevresine hizmet veren F1 Fitness Club spor salonumuzda bireysel veya grup halinde fitness çalışmalarına katılabilir, hedeflediğiniz noktaya kararlı adımlarla ulaşabilirsiniz.

× Whatsapp ile sor